Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
"Zaczynam każdy dzień grając Bacha" - Nigel Kennedy przed koncertem w Stodole

"Zaczynam każdy dzień grając Bacha" - Nigel Kennedy przed koncertem w Stodole

Data publikacji: 6 maja 2014

Muzyka klasyczna kojarzy się większość, zwłaszcza młodym ludziom, jako coś bardzo poważnego, wręcz nudnego i przez to nieatrakcyjnego. Jak myślisz skąd wziął się taki stereotyp?

W kontakcie ze sztuką czy nawet rozrywką większość z nas – zazwyczaj podświadomie – poszukuje spontaniczności i autentyczności. Gdy w przekazie artystycznym ich brakuje staje się on nudny i nieatrakcyjny. Zbyt często i zbyt długo system kształcenia muzyków klasycznych – oraz cała ta scena
muzyczna – narzucał wykonawcom sztywne formy interpretacji i wymagał podporządkowania się. Wykonywana z pasją, nastawieniem na nawiązanie kontaktu z publicznością muzyka jakiegokolwiek gatunku powinna być w stanie traffic do każdego, przełamać bariery zarówno związane z wiekiem jak i pochodzeniem społecznym.

Jesteś uważany za wirtuoza skrzypiec, ukończyłeś Juilliard School uważaną za najlepszą szkołę muzyczną na świcie. Kiedy i skąd wziął się pomysł, aby przełamywać schematy klasyki?

Chciałem, aby muzyka wykonywana przeze mnie była w stanie poruszyć różnorodną publiczność, a nie tak jak dawniej była jedynie przywilejem klas elitarnych. Dla mnie celem sztuki jest przełamywanie barrier i zbliżanie ludzi do siebie, stąd też tak uporczywie starałem się przełamywać schematy w klasyce.

Czym jest muzyka w twoim życiu? Czy jej podporządkowane jest Twoje życie? Co jest Twoim zdaniem najważniejsze w jej tworzeniu i wykonywaniu?

Muzyka jest moją pasją. Zaczynam każdy dzień grając solo Bacha. Nie odczuwam aby moje życie było podporządkowane muzyce, tak bardzo jestem z nią związany, że nie wyobrażam sobie jakby mogło jest w nim zabraknąć. Tak jak już wspominałem w tworzeniu i wykonaniu muzyki najważniejsze są pasja, autentyczność i nieprzekłamana chęć nawiązania kontaktu z publicznością.

Jaki wpływ na Twoją muzykę wywarło życie w Polsce? Co Cię najbardziej zainspirowało? Czy pamiętasz co w polskiej muzyce i kulturze najbardziej Cię uderzyło - coś nowego i innego?

Spędziłem dość dużo czasu w Polsce i współpracowałem z wieloma polskimi muzykami. Uderzyła mnie ich pasja, zaangażowanie i ciąglą chęć doskonalenia swojego warsztatu. W polskiej kulturze najbardziej związany jestem z kulturą okolic gór - uderzyła mnie jej prostota i autentyczność. Staram się chociaż raz w roku spędzić tam trochę czasu, to jedno z moich ulubionych miejsc do przygotowywania nowego repertuaru i tworzenia kompozycji.

Z Nigelem Kennedy rozmawiała Estera Prugar.

Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19



Wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła
oraz Centrum Klubowe - Dom Kultury s.c. Wiesław Pękala Ewa Pękala.
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388