Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
Ewa Bem

Ewa Bem

14 marca 2011, poniedziałek, , Duża Scena

Data

14 marca 2011

Miejsce

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Klub Stodoła

Artyści na koncercie

Ewa Bem

Gatunek

Jazz
Newsletter

Ewa Bem to bez wątpienia "Pierwsza Dama Polskiego Jazzu". Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Występowała z największymi gwiazdami polskiej muzyki jazzowej, a przy tym zawsze chętnie słuchała i pomagała młodym wykonawcom.
Karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 roku w Grupie Bluesowej Stodoła i szybko dała się poznać jako swingująca młoda wokalistka. Następny rok rozpoczęła od wyróżnienia w kategorii wokalistów na festiwalu Jazz nad Odrą. Później jako członkini zespołu Bemibek (założonego przez brata - Aleksandra Bema i pianistę Andrzeja Ibeka) zdobyła nagrodę dziennikarzy na Festiwalu w Opolu w 1972 roku.
W tym samym roku Ewa Bem uczestniczyła w Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych gdzie otrzymała pierwszą nagrodę, dzięki czemu nawiązała współpracę ze znanymi muzykami jazzowymi - Zbigniewem Seifertem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Janem Jarczykiem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem i Henrykiem Majewskim, z którym dokonywała wspólnych nagrań i koncertów.
W drugiej połowie lat 70. Ewa Bem występowała za granicą, głównie w Skandynawii i Europie Zachodniej. Rok 1980 to pasmo sukcesów krajowych i zagranicznych: występy na festiwalach na Kubie i w Indiach, główna nagroda na festiwalu opolskim, szereg wygranych plebiscytów i przebojowe nagrania radiowe przyniosły wokalistce tytuł Piosenkarki Roku 1980. Natomiast w 1981 artystka nagrała album należący do prestiżowej serii Polish Jazz, zatytułowany "Be a Man".
W ciągu kilku najbliższych lat Ewa wiele koncertowała - wystąpiła w Kenii, na festiwalu Jazz Jamboree '83 z towarzyszeniem zespołu Old Timers. Ankiety Jazz Forum Europejskiej Federacji Jazzowej za lata 1983, 1984 i 1985 - przyniosły jej tytuł pierwszej wokalistki jazzowej w Polsce i czwartej w Europie.
Wkrótce Ewa Bem podjęła współpracę ze znanym pianistą jazzowym Andrzejem Jagodzińskim - duet był gorąco przyjmowany przez publiczność zarówno w Polsce, jak i podczas wielu występów w Niemczech, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Australii i USA.
Lata 90. to powrót do występów z towarzyszeniem większych zespołów: Bis Warsaw Band, Alex Band, Górny Orchestra oraz formacji jazzowych liderów: Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Henryka Majewskiego. W czerwcu 2000 roku artystka była gościem festiwalu w Opolu, gdzie zaprezentowała swój minirecital. W październiku 2000 roku odbył się jubileuszowy koncert z udziałem licznych gości. Wśród nich wystąpili m.in. Małgorzata Walewska, Czesław Niemen, Kuba Badach, Jan Borysewicz, a w chórkach Dorotka Miśkiewicz i Jacek Kotlarski.
Po kilku latach przerwy 13 października 2001 roku, ukazała się płyta - "Mówię tak, myślę nie". Album zawierał 13 pięknych współcześnie zaaranżowanych i wyprodukowanych piosenek. Produkcją płyty zajęli się Kayah, Krzysztof Pszona i Kuba Badach. Z tego krążka pochodzą single "Sms-y", "Podaruj mi trochę słońca", "Jak człowiek uparty" i "Mówię tak myślę nie".
Po dobrym przyjęciu płyty "Mówię tak, myślę nie" Ewa Bem - wcześniej kojarzona głównie z jazzem - postanowiła kontynuować poszukiwania w kierunku muzyki popowej, nowocześnie wyprodukowanej i przyjaznej słuchaczowi. W kwietniu 2004 roku ukazał się kolejny album wokalistki - "ewa.ewa". W przypadku tej płyty artystka postawiła na sprawdzone wzorce - stąd aż 10 coverów, między innymi z repertuaru Marka Grechuty, w tym... autocovery, czyli nowe wersje jej starszych nagrań i tylko pięć premierowych piosenek. Wokalnie Ewę wspierali Iwona Zasuwa, Dorotka Miśkiewicz i Kuba Badach. Płytę promowała piosenka "Moda na niemiłość".

Data

14 marca 2011

Miejsce

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Klub Stodoła

Artyści na koncercie

Ewa Bem

Gatunek

Jazz
Karta podarunkowa
Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19



Wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła
oraz Centrum Klubowe - Dom Kultury s.c. Wiesław Pękala Ewa Pękala.
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388